Lions Club

DONIRANA HRANA – 5 let v Novem mestu

14.06.2021

Dobrodelni projekt Lions kluba NM, ki ga za prebivalce 7-ih dolenjskih občin izvaja Rdeči križ NM, je v preteklih mesecih z odliko dopolnil svojo prvo petletko. Na obeležitvi 5-letnice začetka projekta sta bila slavnostna govornika predsednica RK Novo mesto ga. Vesna Dular in vodja projekta Donirane hrane v našem dobrodelnem klubu Vladimir Bahč ml. Dogodka so se udeležili tudi župani Šmarjeških Toplic, Škocjana in Straže, predstavniki Karitasa, Centra za socialno delo, z glasbenimi točkami pa so dogodek popestrili mladi glasbeniki iz Glasbene šole Marjana Kozine Novo mesto. Dogodek je povezoval prav tako naš član in sodelavec pri projektu Donirana hrana Jani Muhič.

»Če dobim hrano, lahko vsak mesec plačam položnico za ogrevanje, da smo z otroki lahko na toplem.«


»Ko bi vi vedeli, kako dober je lahko sendvič s šunko, če si ga ne moreš kupit vsak dan.«

»Sin, za katerega mi kot poroku njegovega kredita od penzije mesečno trgajo kredit, me ne more obiskat, ker je invalid in brez službe. Potem, ko mi je umrla žena, sem tudi sam težko mobilen in mi odleže, ko mi vsak teden pripeljejo donirano hrano na dom. Tako mi ostane prepotreben denar za plačilo elektrike in za drva.«

»Sram me je priznati… Kljub temu, da oba s partnerico v tri izmene pošteno delava, da zasluživa tisto minimalno plačo, z dvema otrokoma zelo težko zlezemo čez mesec. Otroka rabita oblačila in obutev, nočeta izstopati med sošolci. Ko sem izgubil solidno službo zaradi poškodovane roke, se nam je svet obrnil na glavo. Kredit za stanovanje pa je postal glavni in največji strošek. Za položnice komaj naberemo potrebne evre. Tudi dolžan sem že dvema znancema. Hvala bogu je zdaj lažje, čeprav priznam, da težko vzamem paket sveže hrane vsak teden. Upam, da hitro splezamo, rad bi plačal dolg in hkrati ostal pod streho in na toplem. Ko bom lahko, javno obljubljam, bom pomagal drugim tudi sam.«

Naštetih je samo nekaj zgodb, ki na žalost odražajo realno stanje mnogih dolenjskih družin in posameznikov. Ker nam tako kot v vseh drugih podobnih situacijah ni vseeno, smo marca leta 2021 prvič začeli s projektom Donirana hrana. Več mesecev je trajalo, da smo zagotovili donatorske pogodbe s trgovskimi centri, zagotovili certificirano razdelilnico hrane, uredili pogoje za shranjevanje hrane (hladilniki, šok komora za hitro ohlajevanje hrane), zbrali sredstva in kupili dostavno vozilo za pobiranje in dostavo hrane in nenazadnje izobrazili ljudi, kako ravnati s hrano po standardih HACCP. Zadovoljiti predpisom, vemo, ni enostavno. Izredno pomoč nam je zagotovila direktorica občinske uprave MO NM dr. Vida Čadonič Špelič, ki je razumela pomen takšne pomoči in hkrati ponudila partnersko sodelovanje Mestne občine Novo mesto. Dvema od brezposelnih (danes že trem) smo lahko zagotovili delo prek javnih del, ki sta lahko pomagala drugim pomoči potrebnim. V projektu se nam je takoj pridružili Rdeči križ Novo mesto (ki danes izvaja projekt), Center za socialno delo, Društvo upokojencev, Karitas…

Pridružile so se nam trgovske verige Spar, Mercator, Tuš, Hofer, Lidl in Medeni Butik Voglar. V trgovinah ob zaprtju z vozilom poberemo kruh, mesne izdelke, mlečne izdelke, jajca, zelenjavo, sadje, slaščice…, skratka neoporečno hrano, ki jo v skladu s predpisi skladiščimo čez noč in naslednje jutro med 7. in 11. uro razdelimo pomoči potrebnim. Na seznam jih uvrščajo strokovnjaki iz Centra za socialno delo, Rdečega križa, predlagajo jih iz Društva upokojencev, Karitasa, tudi patronažna služba Zdravstvenega doma Novo mesto. In od leta 2019 naprej tudi strokovne službe sedmih občin, kamor smo razširili projekt.

Spomladi 2019 smo se namreč v Lions klubu Novo mesto odločili, da smo zaradi dobro utečenega projekta in zadostnih količin hrane pripravljeni poskusiti pomagati tudi v občinah Šentjernej, Škocjan, Dolenjske Toplice, Šmarješke Toplice, Straža, Mirna Peč in Žužemberk, slednji le do letos. V poskusnem obdobju smo skupaj dokazali, da zmoremo Donirano hrano deliti v več občinah. Župani omenjenih občin so naš dobrodelni projekt sprejeli in ga podprli z dogovorom, da vsaka od občin iz proračuna za socialno ogrožene v svoji občini prispeva del sredstev za skupaj še enega zaposlenega in za strošek prevoza hrane v občino oz. na domove ostarelih in invalidov.

Donirano hrano prejemajo socialno in materialno ogroženi posamezniki in družine, brezposelni, upokojenci, samohranilci, invalidi, družine z nizkimi mesečnimi prihodki. Med uporabniki je 10 % invalidov, 35 % starejših oseb in 55 % takih, ki imajo šoloobvezne otroke in se srečujejo s stisko brezposelnosti.

V petih letih je donirano hrano prejemalo približno 180 gospodinjstev (družin) na mesec, to je približno 400 družinskih članov. Razdelili smo 25.661 paketov hrane, kar predstavlja skoraj 272 ton. In to počneta dva zaposlena prek javnih del, ki smo jima zagotovili tudi službo, vsaj prek javnih del. Srčno upamo, da tudi prihodnje leto dobimo vsaj nekaj telefonskih klicev, kakršnih se iskreno veselimo: »najlepše se vam zahvaljujem za vso pomoč. Zdaj smo splezali. Pomoč namesto nam dajte tistim, ki jo še potrebujejo.«

Hvala vsem, ki v ta projekt verjamete in omogočate njegovo nemoteno izvedbo ter s tem našim viziji in aktivnostim s svojim doprinosom vdahnete življenje.

Scroll to Top